Msza św.

Bank Spółdzielczy : 33 9072 0002 2001 0103 6084 0001

Historia Parafii

Historia parafii i kościoła

Kuślin jako osada znana od 1404 pod nazwą Kuślino. W 1580 należala do powiatu kościańskiego. W 1741 przeniesiona na prawa olęderskie. Leon Plater w  XIX -wiecznej książce pod tytułem „Opisanie historyczno – statystyczne Wielkiego Księstwa Poznańskiego” (wyd. 1846) zalicza Kuślin do wsi większych w ówczesnym powiecie bukowskim, w obrębie majętności prywatnej Głuponie, której właścicielem była wówczas Stanisława Sczaniecka.

Pod koniec XIX wieku, 80% mieszkańców wsi stanowiła napływowa ludność niemiecka, która założyła ewangelicką szkołę podstawową i wybudowała kościół ewangelicki w 1882. Po I wojnie światowej , mimo iż wieś znalazła się w granicach Polski, stan zaludnienia nie zmienił się i nadal większość ludności była pochodzenia niemieckiego. Po 1945, wieś zasiedlili głównie przesiedleńcy ze wschodnich krańców Polski.

Po wyzwoleniu w roku 1945 Kuślin należał do parafii w Michorzewie. Mieszkańcy wsi czynili starania o wyświęcenie kościoła. Nastąpiło to w 1946 roku. Dokonał tego ks. Bogdan Wąsowicz, proboszcz parafii w Michorzewie. Kościół w Kuślinie stał się kościołem filialnym parafii w Michorzewie.

Pragnieniem Mieszkańców było, aby  w Kuślinie powstała samodzielna parafia. Starania rozpoczęto już 1947. Po wielu latach starań Metropolita Poznański abp Antoni Baraniak Dekretem z dnia 1 września 1970 r. utworzył Ośrodek Duszpasterski w Kuślinie, którego rektorem został ks. Zbigniew Gruss.

„Przychylając się do wielokrotnie ponawianych próśb wiernych z okolic Kuślina, wyrażam zgodę ,aby ich pasterz zamieszkał w Kuślinie. Kapłana rezydującego przy kościele w Kuślinie upoważniam do spełniania wszelkich czynności jurysdykcyjnych i pasterskich  w odniesieniu do mieszkańców Kuślina, Nowej Dąbrowy, Dąbrowy, Michorzewka i Tomaszewa.”

Po dwóch latach funkcjonowania Ośrodka Duszpasterskiego abp Jerzy Stroba z dniem 14 września 1972 została powołana parafia w Kuślinie pw. Zmartwychwstania Pańskiego. Parafia została poszerzona o zachodnią część Głuponi. Granicę wyznaczały tory kolejki wąskotorowej. Proboszczem został mianowany ks. Zbigniew Gruss.

Od momentu utworzenia Ośrodka Duszpasterskiego parafianie wraz z proboszczem przystąpili do niezbędnych remontów w kościele. Przeprowadzono remont dachu i wieży kościelnej, naprawiono okna, zainstalowano proste witraże, pomalowano  wnętrze świątyni. Zakupiono budynek z przeznaczeniem na plebanię.

W 1982 została zakupiona ziemia pod cmentarz parafialny. Wybudowano kaplicę przedpogrzebową.

Po 2007 przystąpiono do dalszych prac remontowych :

- gruntowny remont dachu i hełmu wieży

- zainstalowanie nowych okien z montażem nowych witraży dostosowanych charakterem do stylu świątyni.

- remont organów

- zainstalowanie tymczasowego ogrzewania

Kapłani

• Ks. Zbigniew Gruss od 1970 do 2000; zmarł 13 kwietnia 2010; pochowany na cmentarzu parafialnym w Kuślinie.
  • Ks. Jan Knaź od 2000 do 2003; zm. 2012
  • Ks. Andrzej Kowalak od 2003 do 2007